czwartek, 14 listopada 2013

Lekcja 8- 8.11.2013

Temat: Usługi z literką "e"


1.E–learning (e-nauka)– nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej.
Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego e-nauka nie jest możliwa.

2.E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.


3.Usługa E-Bank to:
Nowoczesny system bankowości elektronicznej, umożliwiający Klientowi szybki dostęp do konta za pomocą kanału www.
W ramach usługi E-Bank Użytkownik ma możliwość:
1. Uzyskiwania następujących informacji o rachunku:
- aktualnych informacji o saldzie i obrotach na rachunku,
- informacji o wysokości wolnych środków,
- wykonanych operacji,
- historii salda rachunku za wybrany okres,
- informacji o lokatach,
- informacji o zleceniach stałych.
2. Wykonywania operacji:
- polecenie przelewu,
- polecenie przelewu do ZUS,
- polecenie przelewu do US,
- polecenie przelewu zagranicznego,
- zakładanie i likwidowanie lokat,
- zakładanie i likwidowanie zleceń stałych (Konto prywatne/firmowe),
- doładowanie telefonów.


4.E-zakupy (ang. e-commerce) - sposób nabywania towarów i usług za pośrednictwem internetu.W ostatnim czasie cieszą ogromną i stale rosnącą popularnością.Ludzie uważają, że zakupy online osiągnęły swój szczyt, ale prawdą jest, że jesteśmy dopiero na początku ery zakupów.


5. E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy czy palmtop).




Wiedza i przykłady w pigułce

     Nauka przez internet jest coraz bardziej dostępna...w Polsce jeszcze nie tak bardzo jak na zachodzie, ale już większe uniwersytety też mają w swojej ofercie studia prowadzone przez internet.
     Praca przez internet jest bardzo dobrym środkiem zarobku dla osób niepełnosprawnych, którzy nie moga wykonywać pracy fizycznej. W internecie znajdziemy również wiele portali które pomogą nam znaleźć prace np. jobs.eu, pracuj pl itd.
    Internetowe zakupy cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach aż 74% internautów skorzystało z takiej formy zakupów. Popularnymi stronami właśnie w dziedzinie zakupów są : Alllegro.pl. ebay.eu, ceneo.pl, skąpiec.com.
     Czytanie książek tradycyjnych powoli jest wypierane przez książki w wersji elektronicznej czy poprostu różnego rodzaju audio booki.... Nie ma sensu kupować książki tradycyjnej skoro za darmo można mieć tą samą treść w dużo wygodniejszej formie. Popularnym portalem udostępniającym teko rodzaju książki jest serwis wolne lektury.pl


czwartek, 7 listopada 2013

Lekcja 7 - 25.10.2013

Temat: Sposoby komunikowania się.




1. Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.
Do najpopularniejszych komunikatorów internetowych należą: GaduGadu, tlen, Skype- który także umożliwia prowadzenie wideokonferencji.


2. IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu. Aby skorzystać z IRC-a, należy pobrać z sieci program – klient IRC dla używanego przez siebie systemu operacyjnego, następnie to oprogramowanie trzeba skonfigurować, podając adres najbliższego serwera IRC z sieci, z której zamierza się korzystać, oraz pseudonim, pod jakim się chce być widocznym.



3. Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.
Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale, większość wortali, znaczna liczba ISP. Są one także powszechne na stronach wielu instytucji, czasopism, przedsiębiorstw, uczelni itp. a także spotykane są liczne fora zakładane zupełnie prywatnie.


4. Czat (z ang. chat – rozmowa, czytaj tʃæt, używana jest również angielska pisownia chat) – rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. Wraz z postępem technologicznym zwiększającym szybkość internetu i pojawieniem się portali Web 2.0, szybko zauważono, że tradycyjny czat można rozbudować dodając funkcję połączenia audio i wideo. Zrodziło to nowe możliwości w dotychczasowych zastosowaniach komunikacji poprzez internet, zarówno w sferze rozrywki, jak i zastosowaniach biznesowych (konferencje). Ta forma komunikacji zyskała dużą popularność, zarówno w oprogramowaniu komputerowym typu Gadu-Gadu, czy Skype - jak i w wielu portalach dla chatowników (typu czat.onet.pl, czy czatpol.pl).


5. SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej. Za pomocą tzw. bramki sms-owej lub mms-owej możemy wysłać wiadomość z internetu na telefon komórkowy.