czwartek, 24 października 2013

Lekcja 6 - 18.10.2013

Temat: Korespondencja elektroniczna




1.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

2. Adres poczty elektronicznej, adres e-mailowy – adres poczty elektronicznej, umożliwiający przesyłanie wiadomości poprzez sieć komputerową, w tym Internet.

Internetowy adres poczty elektronicznej składa się z identyfikatora użytkownika, znaku @ oraz pełnej nazwy domenowej serwera poczty elektronicznej, np. adres "jan.kowalski@wsb.poznan.pl" odpowiada kontu użytkownika "jan.kowalski", założonemu na serwerze "wsb.poznan.pl". Adres może składać się maksymalnie z 255 znaków.

3.Emotikon lub emotikona (ang. emoticon), uśmieszek (smile, smiley), buźka – złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przez użytkowników Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny ludzki grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, w licznych wariantach. Niektóre programy służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik.




4. Najpopularniejszym serwisem mailowym jest Gmail – bezpłatny serwis webmail posługujący się technologią AJAX, stworzony i rozwijany przez firmę Google. W czerwcu 2012 roku miał 425 mln użytkowników na całym świecie.



5
. HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) – szyfrowana wersja protokołu HTTP. W przeciwieństwie do komunikacji niezaszyfrowanego tekstu w HTTPklient-serwer, szyfruje go za pomocą protokołu SSL. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.



czwartek, 17 października 2013

Lekcja 5 - 11.10.2013

 Temat: Rozwiązywanie problemów.


1. Schemat blokowy (ang. block diagram, flowchart) jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.
Przykład schematu blokowego



2Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
Najważniejszym narzędziem arkusza kalkulacyjnego są funkcje (matematyczne, statystyczne, daty i czasu, finansowe, bazodanowe, logiczne), za pomocą których wprowadzone do arkusza dane są automatycznie przetwarzane. Możliwe jest także tworzenie różnego rodzaju symulacji.
Za pomocą arkusza kalkulacyjnego można także wizualizować dane, prezentując je w postaci wykresów (kolumnowych, słupkowych, kołowych, liniowych, warstwowych itd.), które pozwalają łatwiej zorientować się we wzajemnych zależnościach i tendencjach.
W zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych dostępne są również języki makropoleceń i języki programowania, przetwarzanie danych.


3. Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX. Język Visual Basic zastosowano również w wielu rozbudowanych aplikacjach jako język skryptowy do tworzenia zarówno prostych makr, jak i rozbudowanych aplikacji. Najbardziej znanym przykładem jest Visual Basic for Applications firmy Microsoft zastosowany w pakietach MS Office.


4. Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.
Pascal – dawniej jeden z najpopularniejszych języków programowania, uniwersalny, wysokiego poziomu, ogólnego zastosowania, oparty na języku Algol. Został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Nazwa języka pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise Pascala.


5.C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.
Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.
C++ został zaprojektowany przez Bjarne Stroustrupa jako rozszerzenie języka C o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych i silną statyczną kontrolę typów. Zachowanie zgodności z językiem C na poziomie kodu źródłowego pozostaje jednym z podstawowych celów projektowych kolejnych standardów języka.



piątek, 11 października 2013


Lekcja 4- 4.10.2013

Temat: Wyszukiwanie informacji.




W dzisiejszych czasach tradycyjne szukanie informacji w książkach i encyklopediach traci swoją wartość. W dobie szybkiego internetu szukanie informacji w źródłach internetowych stało się dla ludzi dziecinnie proste a do tego o wiele szybsze niż kiedyś.

Wystarczy tylko że wpiszemy odpowiednią  frazę w wyszukiwarkę a naszym oczom ukaże się kilkaset tysięcy wyników. 

Pamiętać jednak należy by nasza fraza którą chcemy znaleźć musi być prosto i rzeczowo wpisana. Inaczej nie otrzymamy tego co nas interesuje.

Kilka przykładów najpopularniejszych wyszukiwarek:


Lp.
Nazwa wyszukiwarki
Popularność
1.
Google.pl
93.96%
2.
Bing.pl
1.23%
3.
Wp.pl
1.07%
4.
Onet.pl
1.03%
5.
Search.babylon.com
0.82%
6.
Ask.com
0.30%
7.
Interia.pl
0.27%

czwartek, 3 października 2013

Lekcja 3

Lekcja 3- 27.09.2013

Temat: Internet - ogólnie i szczegółowo.

1 Internet [ang.], inform. ogólnoświatowa sieć komputerowa, łącząca lokalne sieci, korzystające z pakietowego protokołu komunikacyjnego TCP/IP, mająca jednolite zasady adresowania i nazywania węzłów (komputerów włączonych do sieci) oraz protokoły udostępniania informacji.



2 WWW, World Wide Web, najpopularniejsza z dostępnych usług w sieci Internet. Zbiór dokumentów stworzonych najczęściej, choć niekoniecznie, przy pomocy języka HTML i odnoszących się do siebie nawzajem dzięki tzw. odnośnikom. Wielką popularność WWW zawdzięcza niezwykłej łatwości obsługi, tworzenia i utrzymywania odpowiednich dokumentów, a także atrakcyjnej stronie graficznej.

Zagrożenia płynące z internetu : 
-Rozpowszechnianie nielegalnych treści,-Nielegalne uzyskiwanie danych,-Włamania sieciowe,
-Sekciarze, pedofile i inne osoby na kontakt z którymi może być narażony użytkownik Internetu,
-Uzależnienie od Internetu.



4 URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych. URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie.

5 Domain Name System (DNS, ang. system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232

6 Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.




7  Odsyłacze nazywane często hiperłączami, łączami hipertekstowymi czy też odnośnikami są chyba najbardziej charakterystycznym elementem dokumentów HTML. Umożliwiają powiązanie między dokumentami znajdującymi się na tym samym serwerze, w tym samym mieście, kraju czy nawet kontynencie. Odsyłacz jest niczym innym, jak wskazaniem jakiegoś innego miejsca. Kliknięcie na takim wskazaniu przenosi użytkownika do docelowego miejsca, przy czym może to być miejsce na tej samej stronie, na innej stronie znajdującej się w ramach tego samego, złożonego dokumentu, a nawet na stronie z drugiego końca świata.



8 Adres IP, to numer który Ciebie identyfikuje w sieci. Jest nadawany automatycznie po podłączeniu się do internetu.
Maska sieciowa jest stosowana, aby rozpoznać czy adres IP z którym próbujemy się skontaktować należy do tej samej sieci co nasz, czy do innej. Pomaga sprawdzić która część adresu IP to numer sieci a która jest numerem hosta. 
Brama sieciowa (ang. gateway) – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) (ang. default gateway) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.



9 Protokół umożliwiający dynamiczne (automatyczne) przyznawanie tymczasowych adresów IP komputerom w sieci komputerowej. Istnieją dwie podstawowe metody nadania komputerowi adresu IP. Pierwsza jest statyczna, gdy ręcznie wpisuje się do właściwości protokołu TCP/IP konkretny adres IP. Druga (czyli DHCP) polega na dynamicznym przydzielaniu adresu IP każdemu komputerowi w sieci. 


10 Wireless Aplication Protocol (WAP)- jest to standard, dzięki któremu użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP, mają dostęp do zasobów sieciowych. Został on opracowany w 1998 roku dzięki współpracy firm telekomunikacyjnych, operatorów sieci telefonicznych, producentów oprogramowania oraz telefonów komórkowych, którzy wyszli naprzeciw zapotrzebowaniom użytkowników komórek pragnącym uzyskać dostęp do istotnych dla nich informacji zawartych w sieci. Równolegle zaczęły powstawać inne twory umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie tej usługi a wśród nich między innymi: język - WML, czyli uproszczona wersja HTML-u, czy też język skryptów WML Script - uproszczona wersja Javy.





11 To niewielkie informacje, nazywane ciasteczkami (z ang. cookie – ciastko), wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedzamy i zapisywane na urządzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie), z którego korzystamy podczas przeglądania stron internetowych. Ciasteczka umożliwiają także m.in. zapamiętanie naszych preferencji i personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dopasowania reklam. Dzięki „cookies” możliwe jest też rejestrowanie produktów i usług czy głosowanie w internetowych ankietach.